Vydajte sa do Južného Tirolska


Leto síce už pomaly končí a pláže v morských letoviskách už nie sú tak rozpálené, ale to nevadí. September je totiž ako stvorený pre výlet alebo dovolenku v horách. Ideálnym miestom pre jesenné prázdniny môže byť Južné Tyrosko alebo, ako hovoria Taliani, Alto Adige.

Táto najsevernejšej talianska provincia je ako stvorená pre vysokohorskú turistiku, horolezectvo alebo cyklistiku. Jedná sa tiež o druhú najbohatšiu oblasť Talianska, kde sa prelína príroda s kultúrou a udržujú sa tu pôvodné zvyky a tradície. Do oblasti Južného Tirolska čiastočne spadá aj pohorie Dolomitov - „najkrajší alpský amfiteáter" - ktoré bolo vďaka svojej vznešenej kráse zahrnuté do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Južné Tirolsko je pomerne malé územie, ktoré zaberá rozlohu len o niečo väčšiu ako stredočeský kraj. Je súčasťou talianskeho regiónu Trentino-Südtirol, ktorý sa skladá z dvoch autonómnych provincií - Južného Tirolska (oficiálny názov Autonome Provinz Bozen-Südtirol/Provincia Autonoma di Bolzano - Alto Adige) a Trentina. Až do roku 1919 bolo Južné Tirolsko spolu so Severným a Východným Tirolskom (ktoré dnes patrí Rakúsku) súčasťou Rakúsko - Uhorska. V rámci nového usporiadania Európy po 1. svetovej vojne pripadla oblasť južne od Brenneru jednej z víťazných mocností - Taliansku. V Južnom Tirolsku, ktoré má asi pol milióna obyvateľov, sa hovorí troma oficiálnymi jazykmi: nemecky (70% obyvateľov), taliansky (25% obyvateľov) a latinsky (5% obyvateľov).

Územie Južného Tirolska sa môže pochváliť v priemere až 300 slnečnými dňami za rok, naplno si tak môžete užiť ktorúkoľvek outdoorovú aktivitu, ktorú si zvolíte. V jesennom období si iste vyberiete z 13 000 km turistických trás, ktoré sa tu nachádzajú. Chodníky sú rozmanité a ponúkajú mnoho jedinečných pohľadov - vedú cez jabloňové sady a gaštanové háje až po vysokohorské pastviny, rozľahlé horské lúky, alpské svahy alebo alpská jazera a ľadovce.

Turistov, ktorí preferujú skôr pokojnejšiu prechádzku pred náročným horským výstupom, osloví napríklad Južný tirolský gaštanový chodník (Kastanienerlebnisweg). Vedie ako okružná trasa malebnou krajinou okolo Völlan / Foiana s tradične obhospodarovanými gaštanovými hájmi. Nachádza sa tu celkom 10 náučných lokalít, ktoré vysvetľujú význam gaštanu jedlého i gaštanu ako stromu pre človeka. Chodník je dlhý 2 km a ak by ste chceli všetkých 10 stanovíšť dostatočne preskúmať, zaberie vám cca hodinu a pol než trasu prejdete.

Pre tých, ktorí si naopak chcú dať viac do tela, sa v Južnom Tirolsku ponúka náročný výstup na ľadovec Similaun (3606 m nm). Ide o piaty najvyšší vrchol Ötztalských Álp. Leží presne na hranici Rakúska a Talianska. Kúsok od chaty Similaunhütte, ktorá je východiskovým bodom pre výstup na Similaun, sa nachádza kúsok pod sedlom Hauslabjoch vo výške 3210 mnm miesto, kde bola v roku 1991 nájdená v ľade múmia človeka z doby bronzovej, ktorá dostala meno Ötzi.

Po neľahkom výstupe snáď každý ocení dobré jedlo a pitie. Toho je v Južnom Tirolsku dostatok a v období, keď sa leto chýli ku koncu, sa tu odohrávajú početné slávnosti zamerané na gastronómiu a víno:

Knödelfest (Slávnosti knedlí): V centre mesta Sterzing / Vipiteno sa od 11. septembra 2011 koná akcia, ktorá sa týka obľúbeného jedla Južného Tirolska. Na nekonečne prestretej tabuli, ktorá sa tiahne starým mestom, sú servírované všetky známe pokrmy z knedlí.

Südtiroler Brot-und Strudelmarkt (Trh juhotirolského chleba a štrúdľu): Od 30. septembra do 2. októbra 2011 sa v Brixenu / Bressanone točí všetko okolo chleba a štrúdľu. Dozviete sa zaujímavosti o dejinách týchto pochútiek, súvisiacich tradíciách a zvykoch, naučíte sa nové recepty a na vlastné oči uvidíte prípravu voňavých dobrôt v historickej pekárni.

Speckfest (Slávnosti slaniny): Slávnosti v meste Villnöss sa tento rok konajú aj v dobe od 30. septembra do 2. októbra 2011. Okrem kulinárskych jedál z juhotyrolskej slaniny tu pre vás bude pripravený hudobný program sprevádzajúci farmárske trhy, na ktorých môžete ochutnať okrem iného čerstvý chrumkavý chlieb. Bezplatná autobusová doprava prepája každú hodinu miesto konania s trhom v Brixenu.

Traubenfest (Slávnosti hrozna): Slávnosti v meste Meran / Merano pripadajúce na 14. až 16. októbra 2011 sú pravdepodobne jednými z najväčších a najznámejších slávností dožiniek v krajine. Súčasťou programu je pestrý sprievod hudobných súborov v krojoch s bohato zdobenými povozmi.

Kastanientage "Keschtnriggl" (Gaštanové dni): Od 13. októbra do 6. novembra 2011 máte v mestečku Völlan / Foiana a Tisens / Tesimo opäť príležitosť ochutnať staré recepty, medzi ktoré patrí gaštanový chlieb pečený podľa tradície v starej kamennej peci. Sedliačky vám na trhu ponúknu aj gaštanové koláčiky a iné dobroty. Počas gaštanovej prechádzky si vypočujete prednášky o rôznych druhoch ostnatých plodov z lesa, z ktorých môžete pripraviť chutný pokrm.

Rieslingtage (Dni rizlingu): V mestečku Naturns vás od 17. októbra 2011 čakajú týždenné degustácie vín, ktoré ponúkajú renomovaní vinári z rôznych oblastí Južného Tirolska. V ponuke slávnostnej degustácie organizovanej renomovanými kuchármi môžete ochutnať Rizling podávaný s vybranými kulinárskymi pokrmami.

Merano International WineFestival & Culinaria (Medzinárodný festival vína a kulinárstva): Vína z celého sveta, kulinárske špeciality a ukážky varenia - to sú len niektoré z bodov bohatého programu tejto exkluzívnej akcie v termíne 4. až 7. novembra 2011 v meste Meran.

Ak nechcete čakať, atmosféru Južného Tirolska si môžete vykúzliť už s receptom, ktorý sme pre vás na záver pripravili TU.Späť

Aktuality

13.12.2012

Fiat Panda...

Nová Panda vie vždy prekvapiť. Neustále dokazuje, ako mimoriadna je, keď to potrebujeme.
Viac...
11.12.2012

Nový Fiat Panda...

Porota TopGear Awards 2012 udelila prestížne medzinárodné ocenenie novému Fiatu Panda 4x4 predovšetkým za jeho jazdné vlastnosti, komfort a off-roadové schopnosti.
Viac...
06.12.2012

FIAT 500L získal...

Nový Fiat 500L získal najvyššie ocenenie EuroNCAP podľa nových prísnejších kritérií v oblasti bezpečnosti dospelých osôb, detí a chodcov, ako aj prvkov aktívnej bezpečnosti.
Viac...
Marec
Po Út St Št Pia So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Copyright © FIAT SK spol. s r.o. 2011. Všetky práva vyhradené. | www.fiat.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s Obchodnými podmienkami.
Powered by Picabo WebAdmin. | www.picabo.cz